Головна » Ефект йо-йо – що це таке і як виглядає. Як схуднути, щоб цього уникнути?
Ефект йо-йо

Ефект йо-йо – що це таке і як виглядає. Як схуднути, щоб цього уникнути?

Ефект йо-йо – це втрата ваги, яка чергується між втратою та збільшенням ваги. Ви знаєте, як цього уникнути? Перевірте, чого варто уникати у своєму раціоні, щоб ваші зусилля не пропали даремно.

Що таке ефект йо-йо?

Ефект йо-йо — це не що інше, як раптові коливання ваги тіла вгору та вниз, як правило, результат різкої втрати ваги.

Ми говоримо про ефект йо-йо, коли протягом 5 місяців після завершення втрати ваги пацієнт набирає принаймні 10 відсотків ваги, яку він уже досяг.

Зазвичай це початок спіралі. Чим більше зайвих кілограмів ви набираєте, тим сильніше відчуваєте непереборне бажання схуднути – швидко і за будь-яку ціну. Але знову все закінчується тим самим, і картина повторюється: вага спочатку швидко падає, а потім починає збільшуватися.

Механізм, відтворений багато разів, дуже нагадує вертикальний рух м’яча на гумці, який називається йо-йо – звідси, як легко здогадатися, назва. Особливо ця проблема стосується молодих жінок, які вирішили піти на радикальне голодування, щоб досягти «ідеальної ваги» і фігури мрії.

Звідки береться ефект йо-йо?

Згідно зі спостереженнями, ефект йо-йо є захисним механізмом організму, який таким чином «протестує» проти занадто насильницького впливу, якому він піддається в гонитві за струнким виглядом.

Основною помилкою багатьох людей є нерозуміння механізмів схуднення. Набір неправильних дій включає різні види голодування, напівголодування або дієти до 1000 калорій. Ефект, який досягається з їх допомогою, явний і короткочасний. У результаті відмова організму від їжі призводить до втрати ваги, але не до зменшення жирової тканини.

Буває і так, що обговорюваний ефект настає після дотримання популярних дієт. Тому вона виникає у людей, які дотримуються кетогенної дієти, оскільки її дуже важко дотримуватися, або дієти Домбровської, при якій середня калорійність усіх страв становить 500-800 ккал.

Люди, які стрімко худнуть, спочатку втрачають м’язову масу, а іноді й воду. Однак жир не спалюється. Крім того, відчуваючи певну загрозу, організм починає відкладати жир, створюючи так званий запас енергії.

Крім того, сповільнюється метаболізм. Це механізм, створений у процесі еволюційного пристосування людського виду до життя в несприятливих умовах, включаючи тривалий голод, викликаний відсутністю доступу до їжі.

Ефект йо-йо іноді з’являється після операції на шлунку, а також під час або після розладів харчової поведінки, таких як анорексія або булімія.

Основою боротьби з ефектом йо-йо в таких випадках є постійний догляд фахівців, дотримання призначеної дієти, а також терапевтичних і фармакологічних рекомендацій.

Загальним доповненням до ефективної боротьби з ефектом йо-йо, що виникає внаслідок харчових розладів, є належний догляд психолога та групи підтримки.

Чи можна схуднути без ефекту йо-йо?

Швидка втрата ваги, навіть якщо вона викликана виключно зменшенням м’язової маси, часто змушує людей, які намагаються схуднути, почуватися розслабленими та самовдоволеними.

Результатом є раптове послаблення обмежень. Замість обмежувальних або голодних порцій їжі (включаючи салати та коктейлі) в меню включені, наприклад, стейки, фастфуд, оброблена їжа та солодощі.

Додайте до цього недостатню фізичну активність і жирові відкладення, накопичені під час голодування, і рецепт ефекту йо-йо готовий, і швидкий набір ваги гарантований. У цьому контексті особливого значення набуває питання про те, чи можливе схуднення без ефекту йо-йо.

Втрата зайвої ваги досяжна за умови дотримання пацієнтом ряду правил, як під час дієти, так і після неї.

Як уникнути ефекту йо-йо під час дієти?

Люди, які планують скинути зайвий жир за допомогою дієти, повинні дотримуватися кількох заповідей.

  1. Не сідайте на голодні дієти. Повне голодування – це шлях в нікуди, і воно може призвести до незвичайного розподілу жирової тканини. Єдиним стійким ефектом буде зменшення м’язової маси, збільшення енергетичних запасів і уповільнення метаболізму.
  2. Не знижуйте калорійність страв більш ніж на 10 відсотків на місяць. Вам не потрібно голодувати, щоб привести своє тіло в стан спалювання накопиченого жиру. Якщо раптово скоротити раціон вдвічі, то ефект буде схожий на той, що досягається під час голодування, а це недоречно.
  3. Уникайте моноінгредієнтних дієт, які передбачають використання лише однієї групи продуктів для складання щоденного меню. Втрата ваги, досягнута таким чином, відбувається швидко, але не надовго. Крім того, побудова дієти лише на кількох низькокалорійних інгредієнтах позбавляє організм цінних вітамінів і мінералів. Пам’ятайте, що людині для життя необхідні всі групи продуктів, включаючи вуглеводи та жири. Головне – вибрати правильні пропорції та походження окремих інгредієнтів. Наприклад, насичені жирні кислоти тваринного походження слід замінити високоненасиченими жирними кислотами рослинного походження, такими як рапсова або оливкова олія.
  4. Під час схуднення стежте за своїм здоров’ям, включаючи рівень гормонів, лейкоцитів і еритроцитів, вітамінів і мінералів.
  5. Вправа. Фізична активність є ключовим фактором, який має поєднуватися з дієтою. Відповідна доза фізичних вправ (не менше трьох разів по 30 хвилин на тиждень) у поєднанні зі здоровою, низькокалорійною, але не голодною їжею є найкращим рецептом здорової, сильної фігури, без жиру, але з міцною м’язовою масою.

Як швидко схуднути без ефекту йо-йо?

Диво-дієти – це ідилічна обіцянка швидкого схуднення (5, 10 і навіть 15 кілограмів на місяць) без ефекту йо-йо як для жінок, так і для чоловіків.

Це можливо? Ні, тому що рекомендації щодо використання таких дієт або продуктів для схуднення також вимагають дуже активного способу життя. Від цього багато в чому залежить успіх обіцяного процесу схуднення.

Найшвидший спосіб ефективно схуднути й припинити ефект йо-йо – це інтенсивні тренування, які спалюють жирову тканину (багато пристроїв, доступних у спортзалах, пропонують програми «спалювання жиру»).

Дієта без ефекту йо-йо повинна бути легкозасвоюваною, але лише з трохи зниженою калорійністю. Пам’ятайте, що зберегти досягнутий ефект буде неможливо, якщо після схуднення ви повернетеся до старих і шкідливих звичок харчування.

Щоб здорово схуднути без ефекту йо-йо, варто контролювати кількість споживаних калорій. У цьому може допомогти правильно підібране дієтичне харчування. Дієта, підібрана для конкретної людини, підкріплена вправами (ви можете робити їх вдома завдяки навчальним відео або навчальним додаткам.) є гарантією потенційної втрати ваги. Завдяки систематичним і продуманим діям ефект йо-йо точно не повернеться.

Читайте також: Раціональне харчування для схуднення та підтримання оптимальної ваги

Прокрутити вгору