Головна » Корисний інструмент для вашого здоров’я: калькулятор індексу маси тіла
Корисний інструмент для вашого здоров'я

Корисний інструмент для вашого здоров’я: калькулятор індексу маси тіла

Корисний інструмент для вашого здоров’я – калькулятор ІМТ (індексу маси тіла) дає кожному швидкий і зручний спосіб розрахувати індекс маси тіла. Як це працює? Необхідно враховувати свій зріст у сантиметрах і вагу тіла в кілограмах.

Ви хочете знати, чи в нормі ваша вага? Використовуючи відповідну формулу або доступний калькулятор отримаєте результат, який вкаже на вашу правильну вагу, а в разі не правдивих результатів – виснаження або ожиріння.

Калькулятор ІМТ

Введіть вашу масу (кг):

Введіть ваш ріст (см):

Як розрахувати ІМТ?

Корисний інструмент для вашого здоров'я
Корисний інструмент для вашого здоров’я

Розрахунок ІМТ вимагає врахування чотирьох елементів: ваги, зросту, віку та статі. Чи знаєте ви, який у вас індекс маси тіла? Введіть відповідні дані в калькулятор ІМТ, подивіться результат розрахунку та вирішіть змінити свою зовнішність за станом здоров’я за допомогою дієти та планів тренувань.

Дієтологи та фахівці зі здорового способу життя часто обговорюють питання зайвої та недостатньої ваги, але як дізнатися, які норми нормальної маси тіла? Зрештою, вони можуть бути значною мірою суб’єктивними, чи не так? Ну, не зовсім. Щоб швидко визначити свою вагу, ми використовуємо популярний індекс ІМТ.

Розрахуйте ІМТ онлайн простим способом

дієта

Завдяки калькулятору ви можете швидко перевірити, чи ваша вага в межах норми.

Користуватися калькулятором ІМТ дуже просто. Все, що вам потрібно зробити, це ввести кілька основних даних у відповідні поля, а саме:

 • Маса тіла (кг);
 • висота (см);
 • вік.

Нарешті натисніть «Обчислити ІМТ», і все – готово!

Що таке ІМТ (індекс маси тіла)?

Корисний інструмент для вашого здоров'я
Корисний інструмент для вашого здоров’я

ІМТ (індекс маси тіла) був розроблений у 1830-1850 роках бельгійським статистиком Адольфом Кетле. Однак, попри тривалу історію, ідея вченого набула широкого вжитку лише у 20 столітті, в 1970-х роках.

Сьогодні й показник ІМТ, і калькулятор надзвичайно популярні. Це підтверджується тим фактом, що ними користуються багато людей, які працюють у сфері охорони здоров’я.

Гаразд, але що таке ІМТ?

Простіше кажучи, це математична формула, на основі якої можна визначити вміст жиру у людини на основі співвідношення маси тіла (кг) до росту (м). Індикатор корисний для моніторингу ІМТ жінок та чоловіків.

А діти? Хоча індекс ІМТ не застосовується в їхньому випадку, формула була змінена, щоб задовольнити цю потребу. У новій формі він може розрахувати правильну масу тіла дітей та підлітків.

Існує розподіл жирової тканини в організмі людини, яка поділяється на підшкірну (80-90%) і вісцелярну (6-20%).

Підшкірна клітковина розташована безпосередньо під шкірою, а вісцеральна – переважно навколо органів черевної порожнини. Коли ми боремося із зайвою вагою, у нашому тілі накопичується занадто багато обох типів жиру.

ІМТ – формула розрахунку

дієта

Вам цікаво, як розрахувати свій ІМТ самостійно? Вам потрібна така формула:

ІМТ = вага/зріст у квадраті

Тобто розраховуємо відношення маси тіла до зросту. Пояснимо це на прикладі людини, яка важить 80 кг і має зріст 190 см. Її ІМТ (індекс маси тіла) становить 80/(1,9)2, або 22,16. Питання: багато це чи мало?

Щоб відповісти на це питання, нам потрібно поглянути на стандарти ІМТ.

ІМТ – норми

Корисний інструмент для вашого здоров'я
Корисний інструмент для вашого здоров’я

Оскільки ІМТ визначається для оцінки правильної ваги та водночас потенційного ризику ожиріння й пов’язаних захворювань, він може бути в кількох діапазонах.

Вони такі:

 • До 16 – голодування;
 • 16-16,9 – схуднення;
 • 17-18,5 – недобір ваги;
 • 18,5-24,9 – нормальна маса тіла;
 • 25-29,9 – надмірна вага;
 • 30-34,9 – ожиріння 1-го ступеня;
 • 35-39,9 — клінічне ожиріння (також називається ожирінням II ступеня);
 • старше 40 – крайнє ожиріння (також називається ожирінням третього ступеня).

Якщо ваш ІМТ нижче 18,5 або вище 25, подумайте про зміну способу життя та дієти. Також подумайте про введення регулярних фізичних навантажень у свій тижневий розклад.

Якщо ваш результат нижче 17 або вище 30 ІМТ, негайно починайте діяти.

Найкраще звернутися до дієтолога для визначення відповідної дієти.

Чи можуть стандарти ІМТ бути неправильними?

Візьміть до уваги, що індекс ІМТ був створений для опису явищ у масштабі всієї популяції, а не окремих випадків. Що це означає? Хоча його використовують багато лікарів і дієтологів, результати можуть бути оманливими для окремих людей.

Творець індексу ІМТ Адольф Кетле підкреслив, що його не слід використовувати в окремих випадках.

Подібні висновки з’явилися в публікації в Journal of Chronic Disease в 1972 році. Автор тексту вказав, що індекс маси тіла (ІМТ) не є цілком задовільним, але корисним. Завдяки простоті та швидкості розрахунку ІМТ він корисний при первинній діагностиці.

Однак, попри заперечення проти ІМТ, цей показник все ще використовується багатьма лікарями для оцінки ризику різних захворювань.

 • Хвороби серця,
 • діабет,
 • гіпертонія,
 • інші захворювання, що виникають внаслідок ожиріння.

ІМТ дитини – як розрахувати?

Для оцінки ІМТ дитини ми використовуємо т.зв процентильні діаграми, які враховують зріст і вагу стосовно росту. Вони допомагають забезпечити правильний розвиток дітей і підлітків.

Попри те, що процентильні діаграми здаються складними, на перший погляд, насправді їх легко розшифрувати. Вони складаються з двох осей:

 • Вертикальний, що визначає масу тіла в кілограмах;
 • горизонтальний, що визначає вік.

Крім того, ви також знайдете процентиль заголовка, тобто рядки, позначені цифрами: 3, 10, 25, 50, 75, 90, 97. Що таке процентиль? Це показник, який визначає, скільки дітей (у відсотках) досягають заданого значення (наприклад, маси тіла в кілограмах).

Є ще одна важлива інформація.

Центильние діаграми відрізняються залежно від статі. У хлопчиків і дівчаток окремі мірки, які ви знайдете в книжці про здоров’я вашої дитини.

ІМТ під час вагітності

Хоча набрати вагу під час вагітності – це нормально, воно має свої межі. Ви також можете розрахувати його за своїм ІМТ. Однак калькулятор повинен містити дещо інші дані.

У цьому випадку важливо:

 • вага до вагітності,
 • тиждень вагітності,
 • зростання,

Норми збільшення ваги для вагітних наступні:

 • Жінки з низьким ІМТ (нижче 20) – на 12-18 кг більше;
 • при нормальній кількості жирової тканини – на 11-16 кг більше;
 • надмірна вага – максимум на 10 кг більше.

Однак майте на увазі, що кожен організм індивідуальний, тому він також може по-різному реагувати під час вагітності. З цієї причини (та причин, згаданих вище) ІМТ може давати неточні результати. Тому вагітним необхідно перевіряти свою вагу щоразу, коли вони відвідують гінеколога.

дієта

Індекс маси тіла та інші важливі фактори

Оскільки калькулятор ІМТ не завжди дає не певні результати, також візьміть до уваги інші фактори, які впливають на вашу вагу та здоров’я.

Нижче ми розглянемо найважливіші з них.

Стать і розташування жирової тканини та ІМТ

Ці дві проблеми поєднуються, тому що жіноча фізіологія спонукає їх накопичувати більше жиру та мати менше м’язової маси, ніж чоловіки.

Тому (представники обох статей однакового зросту і ваги матимуть подібний індекс маси тіла (ІМТ)) у жінок жирова тканина зазвичай становить більший відсоток ваги.

Це важливо, оскільки люди з більшою кількістю жирової тканини мають більший ризик захворювання. Сама маса тіла на це не має великого впливу.

Крім того, не менш важливим є розташування жиру. Той, що знаходиться під шкірою, не такий небезпечний, як його аналог, який оточує внутрішні органи. Якщо вас цікавлять ризики для здоров’я, пов’язані з ожирінням, ви дізнаєтеся набагато більше з показника WHR (обчислює співвідношення окружності талії до окружності стегон).

Загальна тенденція полягає в тому, що у жінок жирова тканина накопичується навколо сідниць і стегон (підшкірний жир), а у чоловіків — в області живота (жир навколо внутрішніх органів). Тому чоловіки зазвичай стикаються з вищим ризиком метаболічних захворювань. Тому абдомінальне ожиріння у чоловіків є більш небезпечним, ніж ожиріння, яке накопичується навколо сідниць і стегон у жінок.

Корисний інструмент для вашого здоров’я

Звичайно, з цього правила є винятки, тому слід розглядати кожен випадок окремо, в чому не завжди допомагає ІМТ.

М’язова маса та ІМТ

Індекс ІМТ також не вимагає співвідношення м’язової маси до жиру.

Так склалося, що м’язи набагато щільніше і тому важче. Кілограм м’язів займає в три рази менше місця, ніж кілограм жиру. В результаті маса тіла людини із зайвою вагою та спортсмена може не відрізнятися, але фігура буде абсолютно різною.

Калькулятори ІМТ цього не враховують.

Тому, якщо у вас спортивна фігура або ви нарощуєте м’язи, ваш ІМТ може свідчити про надмірну вагу, чи ожиріння. У такій ситуації не варто переживати за результат, адже він невірний зі зрозумілих причин.

Кісткова маса та ІМТ

Ще одним фактором, який однозначно впливає на масу тіла, є щільність і ступінь мінералізації кісток. Правильна вага для людини з дрібною кісткою буде іншою, ніж для людини з товстим скелетом.

Це ще не все.

З віком щільність кісток зменшується, що також спричиняє зниження маси тіла. Калькулятор ІМТ (індексу маси тіла) не враховує цю закономірність.

Вік та ІМТ

З роками худнуть не тільки кістки.

М’язова маса також зменшується, а натомість зазвичай збільшується кількість жиру. ІМТ також не враховує це, тому результати літніх людей можуть інтерпретуватися як кращі, ніж вони є насправді.

Критика індексу маси тіла (ІМТ)

Корисний інструмент для вашого здоров'я
Корисний інструмент для вашого здоров’я

Шкала ІМТ зазнала багато критики. Нижче ми зібрали найважливіші заперечення щодо індикатора.

 • Його придумав статистик, а не фахівець з ожиріння.
 • Лічильнику ІМТ майже 200 років.
 • Належать до населення в цілому, а не до окремих дорослих.
 • Він не враховує вагу м’язів і кісток, які, очевидно, впливають на масу тіла.
 • На думку деяких вчених, у формулі, яка вказує, як обчислюється ІМТ, немає фізіологічної основи для зведення росту у квадрат.
 • Лічильники ІМТ – це математичні формули, тобто лише спроба описати реальність.
 • ІМТ містить логічну помилку у своєму визначенні, оскільки він помилково припускає, що він може розрахувати жирність тіла. Насправді автор зробив висновок, що люди з високим ІМТ мають багату кількість жиру в організмі, що не завжди відповідає дійсності.
 • Багато фахівців вважають, що жорсткий діапазон, який визначає ненормальний і нормальний ІМТ, є неправильним підходом. Це призводить до комічних ситуацій, в яких струнка і трохи повна людина може опинитися в широкому діапазоні ідеальної ваги.
 • Більш того, у людей на межі норми навіть 1 кг може змінити діагноз. Ще мить тому хтось був здоровий, а тепер у нього зайва вага.

Тим не менш, наведені вище проблеми не дискредитують корисність калькулятора ІМТ. Вони лише вказують на те, що він має певні обмеження і що маса тіла визначається більшою кількістю факторів. Тому в багатьох випадках індексу ІМТ недостатньо, щоб оцінити, здорова людина чи має надмірну вагу.

Підбивання підсумків

дієта

Ви вже знаєте, що ІМТ – це простий і досить загальний індекс маси тіла. Однак, з іншого боку, це дуже корисно для первинної оцінки рівня ожиріння. Завдяки йому ви можете швидко перевірити, чи відповідає ваша маса тіла нормі. Крім того, підтримка ІМТ у правильному діапазоні покращує не лише зовнішній вигляд вашої фігури, але й ваше здоров’я. Воно проявляється через:

 • Нормальний артеріальний тиск,
 • правильний стан м’язів і суглобів,
 • правильна робота серця і кровоносної системи,
 • менше глюкози й тригліцеридів у крові.

Дивіться також: Розкриваємо секрети правильного харчування

Міцного здоров’я!

Прокрутити вгору