Таблиця правильного харчування – культура харчування, або харчова поведінка, має низку правил. Одне з таких – не поєднувати в одному прийомі їжі продукти, що не поєднуються між собою, тому що вони уповільнюють травлення і заважають один одному засвоюватися повною мірою. Нижче наведена таблиця сумісності продуктів допоможе краще запам’ятати правильні та неправильні поєднання в їжі.
Несумісні “пари”
- Білкові та крохмалевмісні продукти не можуть засвоюватися одночасно, тому що для протеїнів потрібні одні ферменти для розщеплення, для крохмалю – інші. Тому картоплю та м’ясо краще не поєднувати в одній порції.
- Крохмаль та кислоти. Наприклад, на один банан припадає 2 г крохмалю, що досить багато для одного плоду. Краще не поєднувати його з кислими фруктами та ягодами, а вживати окремо. Крохмаль і кислота будуть “сперечатися” між собою після їх одночасного вживання.
Через високу крохмалистість не поєднуйте банан із кислими фруктами та ягодами.
- Не рекомендується поєднувати в одній порції кілька видів білка, особливо тваринні та рослинні протеїни.
- Фрукти та овочі – також не завжди гарний приклад поєднання: для їх перетравлення потрібні різні ферменти.
- Сахароза та білки не є сумісними. Глюкоза уповільнюватиме вироблення шлункового соку, а це вплине на нормальне розщеплення білків.
Таблиця правильного харчування – особливості вживання продуктів
Солодке краще вживати в окремий прийом, не заїдаючи їм основну їжу.
Фрукти краще їсти за 20-30 хвилин до основного прийому їжі (за цей час вони засвояться) і не раніше ніж через годину-півтори після нього.
Варто обмежити себе у вживанні молочних продуктів. Для перетравлення казеїну – складного білка, що міститься в молоці – потрібен фермент ренін, якого немає у людини. Тому тваринне молоко не принесе організму користі. У шлунковому середовищі цей білок зазнає руйнування, перетворюючись на опіоїд – свого роду наркотичну речовину. Фермент хімозин, який теж необхідне засвоєння молока, є лише в дітей віком грудного віку. Краще віддавати перевагу рослинним видам молока, в яких містяться корисні жири та органічні кислоти.
Хліб добре поєднується з жирними продуктами, кисло-солодкі фрукти – з ягодами
Таблиця сумісності продуктів
Несполучені продукти | Сполучені продукти |
Білки та крохмалі (горіхи + макарони, хліб + сир, бобові + зернові) | Білок та овочі, зелень (насіння, гриби, бобові + салат, томати, огірки, капуста) |
Протеїни та кислоти (бобові, горіхи, молочні продукти + апельсини, лимони, ківі) | Фрукти та ягоди Можна поєднувати між собою (відмінний варіант – смузі). |
Крохмаль та фрукти (картопля, борошняне + фрукти та сухофрукти | Зелень та олії |
Продукти з високим вмістом клітковини та олії (Наприклад, фініки + соняшникове насіння) | Одна з найбільш здорових страв – салати зі свіжих овочів і зелені, заправлені натуральними нерафінованими маслами. |
Хліб, крупи та картопля, фрукти Бутерброди з варенням – тест для організму. Не треба їсти здобу разом із макаронами, варениками, кашами. | Крохмалі та олії Картопля з соняшниковою або оливковою олією – гарний варіант гарніру. |
Білки та жири Для засвоєння білка потрібна соляна кислота, виділення якої гальмує жир. Яйця, гриби, бобові краще не смажити на олії, а готувати на пару чи варити. | Хліб та олії, перші та овочеві страви |
Зелень, некрохмалисті овочі та білки, крохмалі Свіжі салати легко і швидко засвоюються організмом та покращують засвоєння іншої їжі. | Злакові, бобові та крупи (кукурудзяна, кіноа, овес, ячмінь з квасолею, горохом, бобами, нутом) |
Непоєднання алкоголю з деякими продуктами
- Мариновані та солоні продукти як закуска навантажують роботу нирок.
- Спиртне та солодке в один прийом (алкоголь у такому разі засвоюється набагато повільніше, що може спричинити інтоксикацію).
- Алкогольні напої та жирна їжа – тортури для підшлункової залози.
- Міцні напої та гостра їжа дратують слизову оболонку шлунка, провокуючи запальні процеси.
Дієтологи рекомендують за 30-40 хвилин до рясного застілля з’їсти висівки, які допоможуть нейтралізувати частину шкідливих речовин від алкогольних напоїв. Пектиновмісні продукти (наприклад, яблука) допоможуть швидше вивести алкоголь. Корисні жири у вигляді рослинних олій, а також зелень створять “подушку безпеки” для печінки при фільтрації алкоголю. Загалом закуска має бути легкою і нейтральною.
Але головне правило, яке слід запам’ятати – не можна поєднувати їжу та питво. Напої – соки, чаї, смузі, рідкі продукти, коктейлі – повинні вживатись окремо. Воду краще пити за 15-30 хвилин до їди й не раніше ніж через 40-60 хвилин після. Інакше організму буде дуже важко впоратися з травленням їжі, виникнуть процеси бродіння.
Читайте також: Дієтичні коктейлі, рецепти коктейлів для схуднення